Babos-Kaszab Veronika, Markolt-Lindmayer Gabriella és Bognár László - mi már évek óta ismerjük egymást és megbízunk egymásban.
"Gabit egy katolikus ifjúsági közösségben ismertem meg, majd Csobánkán találkoztunk újra. Évek óta havonta találkozunk több fiatallal közösen, és beszélgetünk a legkülönfélébb morális és lelki témákról. Ismerjük egymás értékrendjét. Családjaink együtt szervezték a plébániai családos tábort." Bognár László
"Verát az első jótékonysági borvacsorán ismertem meg. Engem is inspirált azzal, hogy milyen profin és széles összefogást létrehozva szervezte meg a rendezvényt, ezért elhívtam őt, hogy segítsen a Házasság Hete rendezvénysorozat megvalósításában." Bognár László
- Mert közös az értékrendünk
Alvincz Anettet nem régóta ismerjük, de a közös munka során bebizonyosodott, hogy mindannyiunk számára fontos érték a közösség szolgálata, a közvetlen és közvetett környezetünk védelme, foglalkozni mind az idősek, mind a fiatalok, mind a középkorúak problémáival.
Ezen értékek mellett kiállunk, és független képviselőként transzparens módon ezekhez ragaszkodni fogunk.
Mindezek ellenére nem vagyunk egyformák, sok dologban másként látjuk a világot, főleg amiatt, hogy más-más területen dolgozunk, más a szakértelmünk.
Anett - pedagógus, igazgatásszervező - a nemzetiségek ismerője
Gabi - településmérnök - sok tapasztalata van az önkormányzatok beruházási lehetőségeiről
Vera - középvezető, tréner - projekttapasztalat, közösségszervezés
László - hittanár, mentálhigiéné - szociális érzékenység
- Mert éppen abból nyerjük az energiánkat, hogy ütköztethetjük a véleményünket egymással! Erőforrásunk a sokszínűségünk.
- Mert Völgyes József programját a magunkénak is valljuk
“Jóskát 2018 őszén ismertem meg személyesen, amikor a második jótékonysági vacsorát szerveztem. Tiszteletreméltó volt számomra, hogy milyen lelkesedéssel és szeretettel mesélt a csobánkai iskoláról, és azonnal a jelenlegi iskola fejlesztési lehetőségeiről is beszélgettünk. Ezért hívtam el, hogy üljünk le egy asztalhoz azokkal, akik tenni szeretnének a faluért.” Babos-Kaszab Veronika
2019 februárja óta gondolkodunk, hogy milyen feladatot tudnánk még vállalni Csobánka fejlődése érdekében, ennek eredménye, hogy Völgyes József a falu polgármesterjelöltje, mi pedig vállaltuk a képviselőjelöltséget.
Olyan polgármestert válasszunk, akinek életútja megismerhető, van vezetői tapasztalata és szaktudása, Csobánkát valóban szívügyének tekinti.
Olyan képviselőket válasszunk, akiknek szakmai és emberi tulajdonságai garantálják, hogy egy felkészült, együttműködni képes testület vezeti majd Csobánkát, ugyanakkor elég erős személyiségek, hogy véleményüket vállalják és ütköztessék a közjó érdekében.
Szeretnénk leszögezni, hogy nincs „árukapcsolás” polgármester- és képviselőjelöltjeink esetében. A falut fogják szolgálni egy olyan testületben, amely a választók akaratából áll majd össze.
Úgy véljük, az a helyes, ha egy faluban a program és a jelölt hitelessége dönti el a választást. Kedvenc pártunkat a megyei listás szavazólapon leadott voksunkkal támogathatjuk.
Olyan faluvezetésre van szükség, melynek tagjai képesek tartós fejlődési pályára állítani Csobánkát, megőrizve a település jelenlegi falusias jellegét.
Csobánka jövőjéről szavazunk!
Kérjük, 2019. október 13-án bizalmukkal támogassanak Bennünket:
Kémia-környezettan tanári diplomával rendelkezem, 5 évig tanítottam, majd egy multinacionális cégnél lettem először tréner, majd menedzser és középvezető. Jelenleg is itt dolgozom.
5 éve élek Csobánkán családommal.
3 éve alapítottuk meg férjemmel, néhány szülővel és a tanítónőnkkel a Pilis Gyöngyszemeiért Alapítványt, melynek az indulása óta kuratóriumi elnöke vagyok. Ennek az alapítványnak a sikerei erősítettek meg abban, hogy lehet eredményeket elérni Csobánkán. A programok szervezése közben találkoztam az elmúlt 3 évben számos lelkes csobánkaival, sokakkal együttműködve sok hasznos és értékes dolgot teremtettünk Csobánkán.
Azt gondolom az Önkormányzat felelőssége ezt lelkesedést fenntartani és feladata az építő civil kezdeményezéseket felkarolni és éltetni.
Az önkormányzati és a civil szféra együttműködése sosem volt olyan fontos ügy, mint ma.
Én azért jelentkeztem képviselő jelöltnek, hogy az elkezdett utamat tovább folytatva erősítsem ezt az együttműködést.
Részletes programból a jelen bemutatkozó anyagomban egy programpontomat a környezetvédelmet emelném most ki:
KÖRNYEZETVÉDELEM CSOBÁNKÁN
Képesítésem és személyes elköteleződésem is a környezetvédelem. Nem lehet elégszer és elég mélyen hangsúlyozni azt: minden egyén tehet valamit a környezetéért. A környezetünk védelmét csak átfogó módon és együttműködéssel lehet kezelni és javítani Csobánkán. Mind a levegő, mind a talaj, mind a vizeink védelme kiemelten fontos.
HOGYAN?
EGYÜTTMŰKÖDÉSSEL, SZAKÉRTŐK BEVONÁSÁVAL, SZEMLÉLET FORMÁLÁSSAL, CSELEKVÉSSEL. Egy példán keresztül szeretném szemléltetni, mit jelent számomra ez a mondat.
Tudomásomra jutott néhány hónapja a Pilisi Sziklák Natúrpark kezdeményezés. Megkerestem hozzájuk a kapcsolatot, telefonon, emailben egyeztettünk, majd meghívást kaptunk az ünnepélyes oklevél átadásra Kesztölcre, 2019.09.25-ére.
Erre a hivatalos rendezvényre Völgyes Józseffel elmentünk és beszélgettünk a jelen lévő polgármesterekkel, a meghívott előadókkal és Nyírő András alapító elnökkel is, akivel a közös fotót készítettük.
A rendezvényen előadást hallgathattunk a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatójától is aki úgyszintén kiemelte a civil, természetvédő, környezetvédő kezdeményezések jelentőségét és a térség településeinek összefogásában rejlő lehetőségeket. Feladataik közül a természet, a különleges élőhelyek és fajok védelmére, bemutatására, a gyermekek szemléletformálására, valamint az ökoturizmusra hívta fel a figyelmet.
A Pilisi Sziklák Natúrpark bemutatkozó anyagából idézek: „Magyarország 15. natúrparkjának alapítói Piliscsaba, Piliscsév, Pilisszántó, Pilisszentkereszt és Kesztölc. Célunk, hogy összefogjuk azokat, akik tenni akarnak az élhetőbb környezetért és azért, hogy a gyerekeink is élvezhessék a Pilis örömeit.
Mit nyújt a Natúrpark? Az aktív turizmus is fellendülhet, hiszen a meglévő kerékpár és lovagló utak is szélesebb körben ismertebbé válhatnak. A natúrpark által az önkormányzat jobban helyzetbe tudja hozni a vállalkozásokat. A fejlesztések is könnyebbé válnak, hiszen egy-egy projektre a natúrpark települései akár együtt pályázhatnának.”
A PILIS SZIKLÁK NATÚRPARK ELNÖKE MEGERŐSÍTETTE, HOGY A MEGFELEKŐ SZAKMAI TANULMÁNY ELKÉSZÍTÉSE UTÁN CSOBÁNKA IS CSATLAKOZHAT A NATÚRPARKHOZ ÉS A TÉRSÉG TÖBBI TELEPÜLÉSÉVEL ÉS A CIVILEKKEL ÖSSZEFOGVA KÖZÖSEN VEHETÜNK RÉSZT A NATURPARK ADTA ELŐNYÖKBEN ÉS LEHETŐSÉGEKBEN.
Kérem, szavazzanak bizalmat az Ébresztő Csobánka független polgármesterjelöltjének, Völgyes Józsefnek és független képviselőjelöltjeinek 2019. október 13-án, hogy már októberben folytathassuk a megkezdett tárgyalásokat és a kapcsolat építést a környék településeinek vezetőivel, és szervezeteivel (pl.: Pilisi Parkerdő, Duna-Ipoly Nemzeti Park).
Nagykanizsáról származom. Teológiát, mentálhigiénét és szervezetfejlesztést tanultam, van buszsofőr jogosítványom is. Feleségemmel 2012-ben költöztünk Csobánkára, 2015-ben született meg a kislányunk, 11 éve vagyunk házasok.
Miért célom, hogy képviselő legyek?
Gyermekem számára egy jobb, élhetőbb települést szeretnék átadni. Megvalósító embernek tartom magam, a céljaimért tenni is tudok. Élettapasztalatom szerint szükség van jól működő közösségekre, ezek építésében, fejlesztésében szeretnék tevékenykedni. Ahogy már képviselő jelölti bemutatkozásomban elmondtam VIDEO
Három fő területen szeretnék tenni a településért:
közösségépítés,
idős emberek ellátása,
zöldhulladék kezelés fejlesztése
Amiről most szeretnék írni, az a közösségi finanszírozás. A közösségépítés területén belül számomra fontos, hogy a helyi lakosok véleményét kikérjük minél több területen. Célom, hogy megteremtsem azokat a fórumokat, ahol a lakosság elmondhatja véleményét. Online szavazások, lakossági kérdőívek formájában és személyes beszélgetések útján fogom felmérni a lakosság igényeit. Nem csak felmérném ezeket az igényeket, hanem közös cselekvésre is hívnám a lakosokat. Egyik fontos kérdésnek tartom a kutyafuttató kialakításának ügyét.
Nem tartom jónak, hogy a focipálya az a hely, ahova a kutyások kiviszik kedvenceiket, mert bármennyire is körültekintőek a gazdik, nem higiénikus, hogy ugyanott gyerekek és felnőttek játszanak, sportolnak.
Az ebtartás szabályainak sem felel meg a jelenlegi megoldás, hiszen Csobánka Község Önkormányzat Képviselő-testületének 8/2017. (V.26.) önkormányzati rendelete a kedvtelésből tartott állatok tartásának helyi szabályozásáról 3. § 4. pontja kimondja:
„Tilos a kedvtelésből tartott állatok közterületen történő futtatása, ilyen célra Csobánka Község Önkormányzat Képviselő-testülete nem jelöl ki területet.”
Célom, hogy a lakosság igényeinek figyelembe vételével közösen találjuk meg és közösen alakítsuk ki ezeket a helyeket.
Építsünk kutyás parkot, agility pályát. Szervezzünk tanfolyamot kutyatartóknak, hogy milyen módszerekkel tudják fegyelmezni kedvenceiket, hogy azok ne hergeljék sétálás közben a többi állatot.
Mindezt miből? Adjuk össze, keressünk szponzorokat, írjunk pályázatot!
Emellett az összefogás mellett támogassa az Önkormányzat a környék megbízható állatvédő egyesületeit és fokozottan ellenőrizze az Önkormányzat a lakosság magatartást az ebtartás szabályainak betartásával kapcsolatban.
Tegyünk együtt a településért! Legyen minél több ember Szívügye Csobánka!
Az alábbiakban összefoglaltam azokat a főbb célokat, pontokat, amelyek mentén Csobánka jövőjének formálását elképzelem. A programot az itt töltött évtizedek tapasztalataira, az Önkormányzat által elkészített korábbi tervekre, elemzésekre, az Ébresztő Csobánka csapat által végzett (nem reprezentatív, de sok-sok visszajelzést tartalmazó) kérdőíves felmérésének eredményeire, a Hasznos ötletek leendő csobánkai polgármestereknek facebook csoport javaslataira is alapozom. Sokan dolgoztunk, dolgozunk a programon, mert nem gondolom, hogy a falu minden gondjára egymagam rálátok. Éppen ezért szeretnék lehetőséget adni most és a későbbiekben egyaránt a tervezett program közös fejlesztésére. Szívesen veszem mindenki véleményét annak érdekében, hogy minél pontosabbá, a csobánkai lakosok igényeire, problémáira hatékonyan reagáló, végrehajtható programmá váljon!
Öt évre előre tervezni lehet, de felelősséggel csak a fő irányokat lehet kijelölni, nem konkrét cselekvési tervet kidolgozni. Az elkövetkező öt évben az alábbiakat tartom polgármesteri munkám legfontosabb törekvéseinek, fő irányvonalának.
1. Látható önkormányzat, ügyfélbarát hivatal kialakítása
Minden lakosnak van dolga a Polgármesteri Hivatallal, nem mindegy tehát, hogy milyen kép alakul ki a Hivatal működéséről. Egy jól és gyorsan működő apparátus, egy látható önkormányzat növeli a polgárok bizalmát és hozzájárulhat a közösség építéséhez (nem beszélve a befizetett adóforintokról, a Csobánkán indított vállalkozásokról).
Célom, hogy a Hivatal munkájában megerősítsem a szolgáltató jelleget. Azt szeretném, hogy az ügyeiket intéző polgárok érezzék, hogy a Hivatal van őértük és nem az ügyfél van a Hivatalért. Például munkaidőben folyamatosan működő (nem csak ügyfélfogadási időben nyitva tartó) ügyfélszolgálat, ahol megfelelő tájékoztatást kaphat mindenki arról, hogy mikor, mely ügyintézőnél tudnak érdemben foglalkozni a problémájával, valamint az ügyfél kapjon segítséget ahhoz is, hogy el tudjon igazodni a bürokrácia útvesztőjében.
Célom, hogy gyors és gördülékeny legyen a hivatali ügyintézés. Fontos számomra, hogy akár magánszemélyről, akár vállalkozásról van szó, a különböző engedélyek átfuttatása mihamarabb megtörténjen, ugyanakkor semmi ne vesszen el a Hivatal tekintete elől (pl. adófizetési kötelezettség nyomon követése, értesítés, tájékoztatás). A törvényi előírások betartásával a lehető legtöbb területen biztosítani kell az elektronikus ügyintézést, akár az elektronikus időpontfoglalást, az adott ügy elektronikus nyomon-követésének lehetőségét, ugyanakkor minden segítséget megkapjanak azok az ügyfelek is, akik az elektronikus ügyintézés területén járatlanok.
Célom, hogy a jelenleginél áttekinthetőbbé tegyem az Önkormányzat munkáját, nagyobb mértékben bevonjam a nyilvánosságot a közügyekbe. Legyen lehetőség a testületi ülések élő, egyenes adásban való közvetítéséhez. A lakosokat érintő dokumentumokat (költségvetés, szerződések, előterjesztések) közérthető módon és elérhető, átlátható formában hozzuk nyilvánosságra. Szeretném, ha minden polgár könnyen át tudná látni a közügyeink állását, a faluval kapcsolatos terveket, elképzeléseket. Szeretném, ha a falu vezetése az eddigieknél gyakrabban találkozna a lakosokkal, hogy közös jövőnket közösen vitassuk meg. Megválasztásom esetén, az önkormányzat honlapján indítunk egy olyan rovatot, ahol a "polgármester válaszol" az önök közérdekű kérdéseire.
Célom, hogy a költségvetést, megszavazása előtt, lehessen véleményezni. Akik támogatnák az önkormányzati döntéshozás előkészítési munkáját, azokat szívesen látnám egy esetleges szakmai tanácsnoki rendszerben. Egy ilyen rendszer kiépítéséhez célszerű felvenni a kapcsolatot más, európai településekkel, ahol ez már működik. Célom továbbá, hogy a költségvetésben 2 millió forint úgy jelenjen meg, hogy felhasználásáról a község döntsön.
2. Felelős gazdálkodás, források bevonása
Elsődleges szempont, hogy biztosítani kell a kötelező feladatok biztonságos ellátását. Racionális költségcsökkentő lehetőség lenne az önkormányzat által működtetett intézmények energiatakarékos üzemeltetése megújuló energia, napenergia felhasználásával.
A gazdálkodás terén elsődleges célom, hogy ésszerű költségvetéssel és feszes gazdálkodással, de hatékonyan működtessem a települést.
Célom, hogy kutassuk fel és ragadjuk meg a pályázati lehetőségeket. Hogyan? Kivel? Csapattal! Bevonni a helyben élő szakembereket, a helyi erőket, elképzeléseket. Ennek érdekében újra kell gondolnunk a fejlesztési elképzeléseket. Munkakapcsolatot kell kiépíteni a településen élő azon lakosokkal, akik kellő tapasztalattal, kapcsolati tőkével rendelkeznek ahhoz, hogy Csobánka fejlődését ilyen úton is elő tudják mozdítani. Terveket kell készítenünk, hogy tudjuk, mit szeretnénk fejleszteni és hogyan, annak érdekében, hogy a pályázati lehetőségekre azonnal reagálni tudjunk. Nagyon sok pályázathoz elő lehet készíteni olyan anyagokat, pályázati terveket, amiket adandó alkalommal csak “le kell emelni a polcról” és be kell nyújtani.
Célom a falusi turizmus felvirágoztatása a helyi lakosok bevonásával. A település adottságaira támaszkodva a turizmus fejlesztéséhez szükség van falusi, magánemberek által működtetett szálláshelyekre, mely egyben munka - és bevételi lehetőséget biztosítana. Ehhez létre kell hozni egy pénzügyi alapot, mely forrására pályázat útján lehet igényt tartani. Visszatérítendő, kamatmentes támogatás lenne, melyet újra és újra visszatöltés függvényébe meg lehetne nyitni.
Célom, hogy megerősödjenek a helyi lakosok által, helyben működtetett vállalkozások. Jogszabályok adta lehetőségeken belül támogatni szeretném új, helyi vállalkozások indítását és a meglévő vállalkozások fejlesztését. Szeretném, hogy az Önkormányzat által megvalósítandó munkákról a helyi vállalkozók időben értesüljenek, és legyen idejük a pályázat benyújtására.
Fent említett “bürokrácia” megkönnyítése mellett létre kívánunk hozni vállalkozói fórumot, ahol helyi vállalkozók ismerhetik meg egymást, erősíthetik Csobánka gazdaságát, ötleteket adhatnak, hogyan fejlesszük településünket. A már működő Csobánka Infó facebook csoportban ez a kezdeményezés már elindult, de egyelőre még szükségét látom ezen információk nyomtatott formában történő megjelenítését is. Biztosítani kívánjuk a vállalkozások számára, hogy hirdethessenek a helyi újságban, ezzel ismertebbé, hatékonyabbá váljanak, a helyi polgárok könnyebben megtalálják őket, legyen szó akár mesteremberről, akár ügyvédről. Ezzel két legyet ütünk egy csapásra, az előbb említett jótékony hatáson kívül, az újság fenntartási költsége csökkenne.
3. Infrastruktúra fejlesztése
A település egyik legégetőbb problémája az egyre inkább amortizálódó infrastruktúra. Nincs mit szépíteni rajta: kiemelt probléma a csapadékvíz elvezetése és a helyi úthálózat minőségi javítása. Ez azonban az egyik legnehezebb feladat. Idő- és pénzigényes, így felelősséggel csak annyit ígérhetek, hogy minden követ megmozgatok ezen problémák megoldása érdekében és a forrásokat a korábbinál hatékonyabb módon használjuk fel.
Az önkormányzat pályázatot nyújtott be bölcsőde építésére. Nyertes pályázat esetén komoly feladat, hogy a megvalósítás az elnyert összeghatáron belül történjen meg. Vesztes pályázat esetén más megoldást kell találni a felmerülő igények ellátására (családi bölcsőde, együttműködés az “útba eső” bölcsődék fenntartóival).
A szeptember 21-i rendezvényünkön felmerült, hogy kb 70-80 éve fúrást végeztek (olajat kerestek) Csobánka határában. A fúrás során meleg vizet találtak. Ezután ez lezárásra került, nem tudjuk a pontos helyet. Utána fogunk nézni.
Terveim között szerepel az óvoda közvetlen környezetében parkoló kialakítása, zebra esetleges áthelyezése. Ebben az ügyben már több területet is végigjártam, de minden ilyen jellegű infrastrukturális módosításhoz sok hatósági tárgyalás szükséges.
Terveim között szerepel a buszközlekedés járatsűrűségének megfelelő növelése, Pilisvörösvárra járat bővítése, normalizálása. Ez egyben falunk gazdasági érdeke is, hisz tömegközlekedés esetén Budapest egyes részei könnyebb elérhetők vonattal. Célszerű lenne éjszakai kiegészítő járat/járatok indítása Pomázról. Ez megoldható lenne akár kevesebb utast szállító járművekkel is. Folytatni kell a “fedett buszmegálló” projektet.
Terveim között szerepel a túlméretes járművek kamerás kiszűrése és elérni, hogy precedens céllal büntessék őket, amennyiben engedély nélkül behajtanak a faluba.
Terveim között szerepel a gyalogos utak, hidak karbantartása, új gyalogos utak kialakítása, építése. A jelenleg függőben lévő ilyen jellegű problémák minél gyorsabb megoldására van szükség.
Terveim között szerepel az indokolatlan utcai parkolás visszaszorítása. Sokszor ez akadályozza a hulladékgyűjtő autó elhaladását, továbbá rendkívül balesetveszélyes. A közterületen tárolt roncsautókat, a tulajdonos költségére el kell szállíttatni.
Terveim között szerepel azoknak az utcáknak az egyirányúsítása, ahol ez indokolt. Ezt is, mint több mást, meg kell beszélni az érintett utcabeliekkel.
Terveim között szerepel szolgálati lakások, férőhelyek kialakítása. Az iskola tetőterében lévő volt pedagógus szolgálati „férőhelyek” megújítása az önkormányzati intézmények kezdő dolgozói részére.
Fontosnak tartom, hogy a meglévő gyalogos utak felújítása, karbantartása a falu éves költségvetésében helyett kapjon.
Ezen kívül szeretném felülvizsgáltatni a településen a gyalogos utakat, járdákat, ahol lehetséges újabb gyalogos utakat kialakítani. Gondolok itt elsősorban a Fő út melletti szakaszra. Emellett fontosnak tartom az iskolától a temetőig járda építését. Ezek komoly beruházások, melyeket gondos tervezésnek kell megelőznie. A kivitelezést pályázati forrásból tudom elképzelni, tehát ennek megvalósítása attól függ, hogy lesz-e olyan pályázat, melyen ilyen jellegű építéssel indulni lehet.
Több fórumon, beszélgetésen is felmerült egy kerékpárút kiépítése Pomáz és Csobánka között, valamint Csobánka belterületén. Ezeknek a kerékpárutaknak kialakítása komoly előtanulmányokat, hatástanulmányokat, egyeztetéseket igényel. Azt nem tudom megígérni, hogy ezek az utak a következő öt évben kiépülnek, de azt igen, hogy minden lehetőséget megragadunk arra, hogy olyan megoldást találjunk, amely a csobánkai költségvetés terhelése nélkül megoldási lehetőséget kínál.
Életminőségünk szempontjából meghatározó lakóhelyünk biztonsága. Ide érthetjük a közbiztonságot, a közlekedés biztonságát, a közterületek rendjét.. Megválasztásom esetén szeretném Csobánkán is létrehozni a közterület-felügyelet, mely már számos településen bevált és jól működik. A falu bizonyos területein hasznosnak tartom a kamerarendszer fejlesztését, a meglévő működésének folyamatos és zavartalan biztosítását, valamint azt, hogy adandó esetben a rendőrségnek ezekhez a felvételekhez azonnali hozzáférési lehetősége legyen (például az illegális hulladéklerakók miatt). A kamerarendszer segítségével ki tudjuk szűrni a túlméretes járművek engedély nélküli behajtását, ezzel a közterület-felügyelet meg is tudja büntetni őket. Ez a büntetés a falu kasszájába folyik be, ezzel is növelve a bevételi oldalt. Szeretném a belterületi utcákban hiányzó közvilágítás kiépítését, a meglévők korszerűsítését, valamint a dobogókői elágazás kivilágítását is megoldani.
Az iskolai zebránál indokolt egy közlekedési lámpa elhelyezése, amelyet az áthaladni kívánó gyalogosok gombnyomással működtethetnek. A forgalom moderálására, a gyorshajtás megakadályozására úgy nevezett “aktív lámpás” közlekedési lámpa kialakítása is lehetséges, amely a gyorshajtások estén automatikus pirosra vált. Két célt érünk el egyszerre: gyermekeink biztonságosan érhetik el az iskolát, illetve a gyorshajtás lehetőségét drasztikusan csökkenti.
4. Környezetvédelem
Előrebocsájtom, hogy több településhez hasonlóan rengeteg kudarcot éltünk meg ezen a területen az elmúlt években és emiatt nagy hangsúlyt fektetnék arra, hogy a különféle környezetszennyezési problémák gyökerét pontosan megértsük. Nyilvánvaló, hogy van egy hatalmas mérvű csomagolóanyag és egyéb hulladék felhasználás növekedés a gazdasági fejlődéssel, fogyasztás növekedésével szinkronban, ugyanakkor a hulladék szelektív elhelyezése, lerakása egyre költségesebb, nagy odafigyelést és tudatosságot igénylő feladat lett. Rövid idő alatt zajlott le ez a hatalmas változás, hiszen 40 évvel ezelőtt még szinte nem keletkezett hulladék a falusi háztartásokban, illetve többnyire szerves, tiszta anyag, amelyet maga a háztartás újrahasznosított.
Nem mindegy, hogy mi, csobánkaiak milyen környezetben éljük mindennapjainkat. Mint ahogy az sem mindegy, hogy az ide látogató kirándulók, turisták mivel szembesülnek. A Pilis gyöngyszemét látják vagy az út mentén elhelyezett szemétkupacokat? A falu egykor híres volt friss, gyógyító erejű levegőjéről. Napjainkban a szemétégetésből eredő füsttel kerülünk a hírekbe. Mit tehetünk a probléma megoldása érdekében? Megválasztásom esetén törekedni fogok arra, hogy a veszélyes anyagokat tartalmazó építési hulladék és ragasztott bútorlapok tűzifaként felhasználása helyett környezetkímélő technológiák alkalmazása kerüljön előtérbe. Adott esetben arra is lehessen támogatást kapni a rászorulóknak, ha környezettudatos módon szeretnének megszabadulni a portájukon felgyűlt hulladéktól. Összehangolt képzési program kidolgozását kezdeményezzük, hogy a helyi oktatási intézményekben egymásra épülő programként kialakítsuk a helyes szokásokat a következő generációkban. Emellett figyelmet fordítunk a lakosság oktatására is, valamint komolyan is vesszük a tüzeléssel kapcsolatos környezetvédelmi szabályok betartását.
Fontosnak tartom, hogy a környezetvédelem, a köztisztaság területén is előre lépjünk, ezért
Támogatom, hogy a jelenleginél jóval több községi, nyilvános területen elhelyezett szemétgyűjtő-edény kerüljön kihelyezésre. Az ÉCS kérdőíves felmérése alapján ez igen fontos a település lakosságának.
Támogatom az illegális hulladék-lerakóhelyek megszüntetését (önkormányzati és civil összefogással, a Pilisi Parkerdő, illetve a Zöld Bicske Kft. hathatósabb bevonásával). Tapasztalat, hogy a Pilisi Parkerdő partner a fenti probléma megoldásában, hiszen az ÉCS kezdeményezésére tavasszal közös összefogással már létrejött egy nagyléptékű területtisztítás. Az esetlegesen újra keletkező illegális lerakóhely megelőzése érdekében nagyon fontos a lakosság ez irányú oktatása, használható alternatívák ajánlása. Az újraszerveződő polgárőrség, esetleg a közterület-felügyelet többek között ezt a területet is ellenőrzése alá tudná vonni.
Komoly kérdéseket vet fel a zöldhulladék hasznosítása, elszállítása. Nagyon sok háztartásban napi szintű probléma a zöldhulladék kezelése. Van, aki meg tudja oldani az otthoni komposztálást, de a többségnek ez komoly gondot jelent. Optimális megoldást kell találni, ami lehet gyakoribb, ellenőrzött zöldhulladék szállítás, vagy környékbeli működő komposztálókkal való együttműködés, illetve foglalkozni kell egy esetleges saját községi komposztáló kialakításával is.
5. Közösségépítés
Újra kell építeni a falu közösségét, hogy Csobánka jókedvű, vidám település lehessen, ahol jó élnünk! Számomra egyaránt fontosak a fiatalok, az idősek, a romák, a magyarok, a szerbek, a svábok, a szlovákok, mindenki, aki Csobánkán él.
A közösség jövőjének alapja az utánpótlás. A falu jövőjét a fiataljaink jelentik. Azok a fiatalok, akik itt nőnek fel, ismerik egymást és a környezetüket. Ismerik a települést, a szomszédot. Akik összetartanak, segítik, támogatják egymást. Védik a település értékeit, építik, fejlesztik, mert kötődnek hozzá.
Fel szeretném mérni, hogy településünkön létrehozható-e a Biztos Kezdet Gyerekház. Az óvodát, mint az Önkormányzat fenntartása alatt álló oktatási intézményt teljes körűen támogatnám. Segíteném a minél teljesebb és hatékonyabb szociális támogatási csomag létrejöttét, és egyéb érzékenyítő, integrációt elősegítő foglalkozások, folyamatok beindítását, amik hosszú távon az egész település javát szolgálják.
Kiemelten fontos számomra, hogy a sikeresen és régóta jól működő óvoda mellett sikeres iskola is legyen Csobánkán. Olyan iskola, ahol az oktatáson túl lerakhatjuk a közösségünk jövőjének alapjait is. Az óvodában elkezdett integrációs folyamatok és családtámogatási rendszerek az általános iskolában folytatódjanak mind a támogatás, mind az integráció elősegítésével, melyben az Önkormányzat is jelentős szerepet vállal.
Azok a fiatalok, akiket be tudunk vonni a közösség életébe, teljes mértékben magukénak fogják érezni településünket. Olyan, „kamaszoknak” rendezett, szervezett, korosztályuknak tetsző programokat szeretnék megvalósítani, ahol az adott korosztály kulturált körülmények között tudja eltölteni szabadidejét. Például lehetőséget szeretnék teremteni egy több számítógéppel rendelkező, egyéb közös szórakozást nyújtó klubterem kialakítására.
Nagyon jó kezdeményezésnek tartom, és folytatni szeretném a színházi, zenei, művészeti előadások szervezését a Baross Péter Közösségi Tér és Könyvtárban.
Különös gondot kell fordítani az idősek, nyugdíjasok napközbeni ellátására. Terveim között szerepel, hogy minden egyedül élő nyugdíjas részére biztosítson az önkormányzat egy olyan okos órát, amivel baj esetén jelezni tud egy központi telefonszámra.
Sportélet – kell egy csapat! – újra szeretném indítani a focicsapatot. Ehhez szponzorok keresése szükséges. A meglévő, füves focipálya, az azt körülvevő terület, a focikapuk, kerítések karbantartása is előrelátható feladat. Ehhez elsősorban nem az anyagi fedezet előteremtése a kihívás, hanem a jó szándék, és a kétkezi, emberi munka. Nagy hangsúlyt kell fektetni más sportlehetőségek, sportlétesítmények fejlesztésére is. Célszerű lenne a „Mozgásterem” új helyének megtalálása, újranyitása és ott a testedzéshez, tornához szükséges feltételek megteremtése.
Fontos feladat a közösségi ház fejlesztése. Mindenképpen szükség van egy nagyobb befogadóképességű terem kialakítására. A Közösségi Ház programjainak nívója sokat emelkedett a jelenlegi közház vezető munkájának köszönhetően. Érdemes lenne a programokat rendszeresen a környező településeken is hirdetni és egy-két kuriózum számba menő programot meghonosítani, amely egyben Csobánka kulturális védjegye is lenne. Például nincs a környéken, a Pilisben sehol bábszínház. Legyen Csobánkán! Ez régiós érdeklődésre tarthatna számot, mivel rengeteg kisgyermek él a környezetünkben.
A közösségi ház udvarán kialakítanánk egy szabadtéri kemencét, fedett tetővel. Közösségi kenyér- és egyéb ételsütési programot lehet köré szervezni.
Terveim között szerepel egy rendszeres községi szintű garázsvásár helyének biztosítása. Nagy igény lenne arra, hogy megunt, de jó állapotú tárgyainknak, saját készítésű termékeinknek új gazdát találjunk. Ezzel is védve környezetünket, hisz ezek a tárgyak így kidobás helyett újrahasznosításra kerülnek.
Célom, hogy igény esetén kialakításra kerüljön egy termelői piac. Elsősorban a helyben termett zöldség, gyümölcs, a saját készítésű méz, sajt és egyebek árusítására lenne lehetőség, de, „asztaldíj” fejében máshonnan is várnánk kistermelőket. Így a terület karbantartásának költségét is kitermelné a piac.
Településünk további szépülése érdekében a CSÉKE egyesülettel karöltve, szélesebb körben kívánjuk támogatni a “Szép kertek mozgalmat”.
6. Partnerség
Csobánka jövője szempontjából elengedhetetlen, hogy a településen belül aktív, életerős közösségek jöjjenek létre és működjenek. Mindezt nem csak önmagukban és önmagukért, hanem egymással együttműködésben, partnerségben. Ugyanez igaz települési viszonylatban is: a körülöttünk lévő településekkel, intézményekkel hatékony és jó együttműködést kell kialakítanunk, ami természetesen nem zárja ki az esetleges nézeteltéréseket, vitákat, de ezeket megnyugtató módon lehet és kell is rendezni.
Kiemelten fontos, hogy jó kapcsolatokat építsünk ki a környező településekkel (Pomáz - Pilisszentkereszt - Pilisvörösvár - Pilisborosjenő - Budakalász - Pilisszántó) és a mindenhol érintett Pilisi Parkerdővel.
Ennek érdekében hatékonyabb együttműködésre törekszem:
a környező településekkel. Megválasztásom esetén minden szomszédos településnek baráti jobbot nyújtok, a vitás kérdéseket igyekszem lezárni és a közös problémákra (pl. csobánkai kereszteződés kivilágítása; hulladéklerakás a falu határában) közös megoldásokat keresek.
a kisebbségi önkormányzatokkal. Támogatom a falu múltjából fakadó sváb, roma, szlovák, szerb és magyar kultúra hagyományainak ápolását, megismertetését, a nemzetiségi önkormányzatok kultúraközvetítő munkáját.
a helyi alapítványokkal, egyesületekkel, egyházi és vallási közösségekkel, és egyéb, a falu közösségét segítő civil kezdeményezésekkel. A rendelkezésre álló eszközökkel támogatom a helyi közösségek munkáját, a formális és informális civil szervezetek működését és létrejöttét. Támogatom a településünk művész lakóit, hogy megnyilvánulási lehetőséget biztosítsunk a számukra a Baross Péter Közösségi Térben.
Szeretném megújítani és gyümölcsözőbbé tenni a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal és a Pilisi Parkerdővel való együttműködést. Erősíteni és bővíteni szeretném a testvérvárosi kapcsolatokat. Sok olyan pályázati lehetőség van, amelyen több Európai Uniós ország települése csak egymással együttműködve pályázhat.
Amit biztosan ígérni tudok, hogy minden tudásommal, tapasztalatommal azon leszek hogy végre fejlődési pályára állítsam Csobánkát és ennek a pályának az íve sok-sok évig kitartson, és a jövő generációjának kezébe méltó állapotban kerüljön. Paradigmaváltásra van szükség Csobánkán. Saját kezünkbe kell venni sorsunkat: vállalkozó szellemű vezetésre, proaktív képviselő testületre és nem utolsó sorba aktív, településükért tenni akaró polgárokra van szükség. Dolgozzunk együtt úgy, hogy mindenki büszke lehessen arra, hogy csobánkai lakos!
MERT SZÍVÜGYÜNK CSOBÁNKA!
Köszönöm, hogy elolvasták! Kérem bizalmukat és szavazataikat, hogy szebb, biztonságosabb, nyugodtabb, és nem utolsó sorban boldogabb Csobánkán élhessünk!
Magamról: A Szentendrei Ferences Gimnáziumban érettségiztem, majd a Szent István Egyetem Ybl Miklós Főiskolai Karán településmérnök diplomát szereztem 2008-ban. Jelenleg Felelős Akkreditált Közbeszerzési Szaktanácsadóként dolgozom Piliscsabán. 7 éve élek Csobánkán, férjemmel és 3 gyermekünkkel.2016-ban Csobánkán új HÉSZ (Helyi Építési Szabályzat) lépett életbe. Mint csobánkai lakos a tervezettel kapcsolatban észrevételeimet elküldtem az Önkormányzatnak, melyből többet is elfogadtak.
Programom vázlatosan:
Jobb tömegközlekedés Pilisvörösvár irányába.
Gyalogos utak fejlesztése, karbantartása
Parkolóhelyek kialakítása a település kritikus pontjain
Játszótér, focipálya rendeltetésszerű használata, rendszeres ápolása, karbantartása
Hidak rendszeres karbantartása
A volt Ózon kemping, Sumica területére vonatkozó jelenleg hatályos építési szabályzatot NEM fogjuk megváltoztatni
Ebben a bemutatkozó anyagomban programpontjaim közül a legutolsó pontot szeretném mind jogilag mind szakmailag részletesen bemutatni.
A volt Ózon kemping, más néven Sumica jelenlegi helyzete és az Ébresztő Csobánka csapatának állásfoglalása: A volt Ózon kemping területe (058/1 hrsz.) jelenleg magántulajdonban van. A tulajdonos a HÉSZ vonatkozó előírásainak betartása mellett építhet a területen. A jelenlegi szabályozás szerint ez a terület (058/1 hrsz.) a K-Sz (különleges sport, rekreációs, szabadidős övezet) építési övezetbe tartozik. Ezen övezetben az épület-magasság megengedett legnagyobb mértéke: 6 m.
Ebben az építési övezetben sportépítmény, vendéglátó és szállásjellegű épület is elhelyezhető, társasházi lakások azonban nem építhetőek.
Szakmailag ezt a szabályozást megalapozottnak és megfelelőnek tartom. Az Ébresztő Csobánka független polgármester- és képviselőjelöltjei nem akarják a Sumica területére vonatkozó jelenleg hatályos építési szabályzatot megváltoztatni. Mivel nagyon nagy érdeklődés övezi a Sumica területének sorsát, ezért szeretném az érdeklődőket tájékoztatni, hogy a HÉSZ szabályzat elfogadásának, illetve módosításának mi a jogszabályban előírt menete. Ezt minden esetben köteles az Önkormányzat betartani. A HÉSZ-t, illetve annak módosítását az önkormányzat képviselő testülete fogadja el önkormányzati rendeletként. A 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 28. § (4) bekezdése szabályozza, hogy a HÉSZ-t, illetve annak módosítását meg kell előznie egy véleményezési eljárásnak. „Koncepció, stratégia, településrendezési eszköz, kézikönyv, településképi rendelet vagy azok módosítása véleményezési eljárás lefolytatása nélkül nem fogadható el, kivéve, ha a módosításra a magasabb szintű jogszabállyal ellentétes helyi önkormányzati előírás hatályon kívül helyezése miatt van szükség.
”Véleményezési eljárás során a polgármesternek a településrendezési eszközt véleményeztetni kell a partnerekkel (lakossággal, érdekképviseleti, civil és gazdálkodó szervezetekkel, vallási közösségekkel). Tehát sem a Sumicára vonatkozó előírások, sem a település más övezeteinek szabályozása véleményezési eljárás nélkül nem módosítható. Szeptember 21-én, 16 órától várok mindenkit szeretettel bemutatkozásunkon a Közösségi Házban, hogy részletesebben is beszélgessünk a témáról.
Nemre, vallásra, politikai nézetre való tekintet nélkül tömörít sokféle embert a civil kezdeményezésnek indult Ébresztő Csobánka csapata. A MI JELÖLTJEINK FÜGGETLENEK, saját döntésük alapján, bármiféle pártkötődés nélkül indulnak el az önkormányzati választásokon.
Az önkormányzati választáson való indulásunk fő oka az, hogy mindannyiunk SZÍVÜGYE CSOBÁNKA.
Soha nem voltunk és nem is leszünk egyetlen pártnak sem tagjai, sem elkötelezettjei.
Mivel FÜGGETLENEK vagyunk, nem kívánunk egyetlen pártpolitikai alapon szerveződő összefogással sem szövetkezni, bármilyen irányultságú legyen is az.
Indulásunk egyetlen és tiszta motivációja: tudásunkat, tapasztalatunkat, kapcsolatrendszerünket, munkánkat Csobánka fejlődésére akarjuk fordítani. Indítékaink között kizárólag szakpolitikai célok szerepelnek, semmiféle pártpolitikai szempontot nem követünk.
A szavazólapon a FÜGGETLEN önkormányzati képviselő-jelöltjeinknek csak a neve szerepel, de ha egy már összeszokott és egymással együttműködésre képes, hatékony, sokszínű csapatot szeretnének a falu vezetésében látni, akkor kérjük, Völgyes József polgármester-jelöltünk mellett mind a 4 képviselő jelöltünket - Alvincz Anettet, Babos-Kaszab Veronikát, Bognár Lászlót, Markolt-Lindmayer Gabriellát - is támogassák 1-1 szavazattal.
Tiszta, transzparens kampányt végeztünk és fogunk folytatni FÜGGETLEN jelöltjeinkkel. Távol fogjuk magunkat tartani minden olyan helyzettől, amelyben a nagypolitika árnyéka vetülhet ránk.
Arra kérjük Csobánka szavazó polgárait, hogy a jelöltek személyét, tevékenységét, programját alaposan megismerve azokat válasszák, akikkel azonosulni tudnak. Megértjük azokat is, akik szavazatukat másokra fogják leadni. Számunkra ez a demokrácia.
Mi Ébresztő Csobánká-sok úgy gondoljuk, hogy a falu és annak közintézményei, közterületei elsősorban a miénk, csobánkaiaké.
Augusztus 23-án pénteken, az iskolaév kezdése előtt lefestjük az iskola utcai kerítésének még mázolatlan részét. Civil akciónkkal egy régóta szemet szúró hiányosságot igyekszünk orvosolni. (Megjegyezzük, hogy a már lefestett szakasz is korábbi önkéntes munka eredménye.)
A festéshez szükséges anyagokat (festék, hígító), eszközöket (ecset, kefe, gumikesztyű) a Pilis Gyöngyszemeiért Alapítvány biztosítja.
Várunk mindenkit, aki ráér és szívesen tesz az iskoláért, gyermekeinkért, a faluért, végső soron saját magunkért néhány ecsetvonást!
Időpont:2019. augusztus 23. péntek 16 órától (ha nem fejezzük be, vagy rossz idő lesz, akkor szombaton 24-én 9 órától folytatjuk!
A Csobánkai Általános Iskola a Szentendrei Barcsay Jenő Általános Iskola Tagintézménye, fenntartója a Váci Tankerületi Központ. A 2018-ban bejegyzett Pilis Gyöngyszemeiért Alapítvány ⇒ PGYA megalapítása elsősorban azt a célt szolgálta, hogy támogassa az újra induló iskolát. a PGYA jelenlegi kuratóriumi elnöke: Babos-Kaszab Veronika, az Ébresztő Csobánka ⇒ ÉCS tagja. A kuratórium elnöke 2018 év végén felkereste Völgyes Józsefet – aki 1987-től 1999-ig a Csobánkai Iskola, valamint 2007-től 2018-ig a Kalász Suli Általános Iskola igazgatója volt - azzal a céllal, hogy szakértelmével segítse az iskola és a PGYA működését. Völgyes József ugyancsak tagja az ÉCS-nek.
Az ÉCS tagjaihoz köthető főbb eredmények:
Új vizesblokk tervezésében, kialakításában való aktív részvétel, mellyel a fiú WC is teljesen megújult az iskolában, így jelenleg egy teljesen higiénikus, korszerű fiú és lány vizesblokkal rendelkezik az iskola. A 2018/2019 tanévben több tárgyalás lefolytatása a Váci Tankerületi Központtal az iskola szükségleteiről és a jövőjéről. Völgyes József, kapcsolata révén, a hirtelen távozó tanító helyére, határozott időre, egy nyugdíjas tanítót tudott alkalmazni az iskola.
A Váci Tankerületi Központtal folytatott tárgyalások főbb pontjai, eredményei:
Pedagógushiány: ez sajnos országos probléma.
Az ÉCS tagjainak ötlete: pedagógusszállás megteremtése Csobánkán. A 2018/2019 tanévben egy tanító helyben történő lakhelyét támogatta a PGYA azzal, hogy igen kedvező áru albérlethez juttatta a tanítót, a kaució részét pedig átvállalta. Terveink között szerepel Csobánkán egy állandó, 3 lakással rendelkező pedagógusszálló kialakítása, melyhez lakhatási támogatást nyújthat akár a csobánkai Önkormányzat, akár a PGYA is a jövőben. Ígéretet kaptunk arra vonatkozóan, hogy a jelenleg szükséges 6 tanító helyett 7 tanító alkalmazását is tudja biztosítani a Tankerület, így lehetővé válik az iskola még intenzívebb erősödése emberi erőforrásokban is.
Gyógypedagógus, pedagógiai asszisztens hiány: ugyancsak országos probléma.
Sikerült megvalósítani, hogy a 2019/2020 tanévtől egy főállású, helybéli gyógypedagógus teljes állásban fogja erősíteni a pedagógusokat Csobánkán. Igénye szerint összeállított eszközöket, a fejlesztő szoba kialakítását a PGYA biztosítja.
Eszközök:
Szükség van minden tanterembe projektorra a korszerűen összeállított órák megtartásához. Jelenleg 1 tanteremben van projektor, a másik 2 tanterembe a PGYA fogja beszerezni a projektort.
Speciális program:
A 2019/2020 tanévtől elindul az iskolában a lépésről lépésre program. Lényege röviden: gyermekközpontú oktatás. A programról bővebben:LÉPÉSRŐL LÉPÉSRE
Differenciált oktatás:
Ígéretet kaptunk hogy a 3. évfolyam a matematika tantárgyat differenciáltan, képességek szerinti bontásban fogja tanulni.
Sport:
Az idén elindult pénteki atlétikai edzéseket a következő tanévtől is szeretné támogatni a PGYA amennyiben anyagi lehetőségei ezt megengedik.
Jelenleg a következő szakkörök működnek:
Szolfézs és zenei képzés Néptánc Jazzbalett Játékos programozás
Terveink között szerepel: egyéni napközis foglalkozások bevezetése 2019/2020 tanévtől a gyermek képességeire szabottan: szövegértés, olvasás foglalkozások, sakk, illetve matematikai készségeket fejlesztő logikai játékok, programok. További kiegészítő délutáni programok, szakkörök bevezetése, a PGYA által támogatva az iskolában.
Az anyagi támogatást a PGYA által elnyert pályázati pénzből tudja biztosítani. 1.150.000 forint áll rendelkezésre jelenleg a 2019/2020 tanévben felmerülő igényekre.
Az ÉCS célja, hogy a jelenlegi és jövőbeli pedagógusokkal, az Iskola és Óvoda vezetésével a Tankerülettel és a Tanodával szoros együttműködésben, támogatásunkról biztosítva őket, együtt gondolkodva évről évre egyre gyermekközpontúbb oktatás-nevelés tudjon megvalósulni Csobánkán, ami egyszerre jó a gyermeknek, szülőnek és a településnek is.
Babos-Kaszab Veronika Pilis Gyöngyszemeiért Alapítvány elnöke Ébresztő Csobánka tagja